Od 1. července mohou lidé ve Zlínském kraji jako vůbec první v republice nově využívat mobilní aplikaci FAIRTIQ. Ta jim výrazně usnadňuje cestování veřejnou dopravou a myslí při tom také na jejich peněženky. O tom, jak funguje tato novinka, která si už stihla získat velkou popularitu hned v několika zemích Evropy, hovoří v rozhovoru pro Magazín21 uvolněný předseda výboru zastupitelstva pro dopravu Jakub Zach. Dále také prozradil, jak to vypadá s plánovaným znovuobnovením vlakových linek ze Zlínského kraje na Slovensko nebo jaké změny s sebou od června přinesly nové jízdní řády.
Pane předsedo, co vás momentálně nejvíce zaměstnává, na čem pracujete?
Aktuálně je to hlavně veřejná doprava, kde posledního tři a půl roku děláme všechno pro to, abychom v její kvalitě a dostupnosti dohnali ty kraje, které s budováním moderních integrovaných dopravních systémů začaly dekádu před námi. A na základě ohlasů od odborné obce i od samotných cestujících si troufnu říct, že se nám to daří, i když ještě máme spoustu práce před sebou. Žhavou novinkou, která mě zaměstnávala v posledních týdnech úplně nejvíce, je FAIRTIQ.
Můžete přiblížit, o co jde?
Je to mobilní aplikace známá především ze Švýcarska, která se dá označit za revoluci ve veřejné dopravě. Po její instalaci a spárování s platební kartou ji totiž před nástupem do autobusu nebo vlaku stačí jen zapnout a pak už můžete libovolně jezdit, přestupovat... a na konci cesty ji jen vypnete. Aplikace následně z nasbíraných dat o pohybu telefonu vyhodnotí, kterými dopravními prostředky jste jeli, a z platební karty sama uhradí nejvýhodnější jízdné. Průvodčímu, řidiči nebo revizorovi se prokazujete pouze QR kódem. Ten zaručuje, že aplikace správně běží. Nevybíráte žádné cílové zastávky, tarify – prostě jen spontánně cestujete.
Přináší tato aplikace svým uživatelům ještě nějaké další výhody?
Ano. Vůbec nejlepší je na ní to, že má denní cenové zastropování tak, abyste nikdy nezaplatili více než 200 korun, což je současná cena denní celokrajské jízdenky. Jsem hrdý, že je to právě Zlínský kraj, který přinesl FAIRTIQ do Česka, protože jinde v Evropě – konkrétně třeba ve zmiňovaném Švýcarsku, ale i v Německu, Rakousku, Francii či Dánsku – se mezi cestujícími těší obrovské oblibě. Ostrý provoz FAIRTIQu ve Zlínském kraji startuje už 1. července. Více informací o FAIRTIQu a odkaz ke stažení lze najít na webu Integrované dopravy Zlínského kraje: www.idzk.info/fairtiq.
V loňském roce kraj ve veřejné dopravě přišel s nabídkou rozšířeného časového jízdného. Jaký je o něj zájem? Zvýšil se díky němu počet lidí cestujících veřejnou dopravou?
Neexistence časového předplatného jízdného byla dlouho jednou z největších slabin veřejné dopravy v našem kraji. Vzhledem k tomu, jak oblíbeným se mezi cestujícími stalo, se mi chce těžko věřit, že jsme jej zaváděli až v létě 2022. Nárůst počtu jeho uživatelů byl tak rychlý, že už teď, v polovině roku 2024, na něj jezdí dokonce větší procento cestujících než v několika krajích, které jej nabízejí i více než deset let. Rozšíření časového jízdného o roční a čtvrtletní kupony v roce 2023 tento nárůst ještě zrychlilo. Celkový přepravní výkon se nám od začátku období mého mandátu každým rokem zvýšil. Mezi lety 2020 a 2021 by to z důvodu pandemie koronaviru nebylo nic neobvyklého, ale už rokem 2022 jsme překonali před pandemický rok 2019. Pevně věřím, že na to má vliv právě atraktivní nabídka předplatného jízdného.
V červnu začaly platit nové jízdní řády. Které hlavní změny přinášejí? Přibyly nově nějaké spoje?
Především jsme zlepšili návaznost obcí z Rožnovska na Valašské expresy jezdící přes Valašské Meziříčí do Prahy. Začali jsme těmi nejpopulárnějšími časovými polohami, ale věřím, že do konce roku se nám podaří vyřešit tento problém systémově a že bude IDZK nabízet návaznost na každý odjezd i příjezd Valašského expresu. Dále jsme prodloužili některé další vlaky od Otrokovic ze Zlína až do Vizovic tak, že od června jezdí linka S11 tuto celou trasu až na pár výjimek celodenně. V těchto dnech oslaví čtyři měsíce od zahájení provozu autobusová linka 300, která propojuje souměstí Kunovice, Uherské Hradiště, Staré Město. Přestože jde o zcela novou službu, překvapilo mě, s jakou rychlostí si nachází cestující. Jejich meziměsíční nárůst jsme zaznamenali i ve stovkách procent. Díky této lince jsme navíc mohli od června zavést dlouho žádané pozdně večerní víkendové spoje z Uherského Hradiště do Hluku, na Velehrad, na Modrou, do Zlechova, Tupes i Buchlovic... a zase zpět.
V loňském rozhovoru pro náš magazín jste hovořil o tom, že Zlínský kraj chystá znovuobnovení vlakových linek na Slovensko. Jak to aktuálně vypadá?
Pro každý mezinárodní projekt platí, že jeho úspěch je závislý na úsilí obou stran. První fáze projektu, tedy obnova osobních vlaků Horní Lideč – Púchov přes Střelnou, už je provozně připravena. Pouze čekáme na několik formálních administrativních kroků ze slovenské strany. Stále platí rok 2024 jako termín spuštění a já pevně doufám, že žádné komplikace už nenastanou. Druhá fáze projektu bude zahrnovat řešení propojení oblasti Brumova-Bylnice s Trenčínem přes Vlárský průsmyk. A abychom nezůstali jen u vlaků, tak aktuálně s Koordinátorem veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) zpracováváme i studii o možnostech využití přeshraničních regionálních autobusů. Věřím totiž, že uvnitř schengenského prostoru není důvod, aby byla cesta do sousední obce přes hranici jakkoli komplikovanější než do sousední tuzemské obce. A v případě hranice s bratrským Slovenskem to platí dvojnásob!
Do systému IDZK se postupně zapojují města, která provozují MHD. Kdy dojde k jejich plné integraci?
Když jsem na konci roku 2020 začínal ve funkci předsedy výboru pro dopravu, neexistovala u nás ještě ani jedna
integrace městské dopravy s tou regionální. Od té doby se nám povedlo plně tarifně zaintegrovat jak MHD Uherské Hradiště, tak Vsetín. To znamená, že při cestách po těchto městech platíte u jednotlivého jízdného jednotnou cenu za jízdenku bez ohledu na to, zda jedete MHD, nebo krajským autobusem – a v rámci časové platnosti můžete mezi linkami libovolně přestupovat. U předplatného jízdného pak můžete navíc uvnitř souměstí jezdit ještě vlakem. Co se týká Zlína, Otrokovic a Kroměříže, nedávno jsme s nimi podepsali dohody o společném postupu při integraci MHD do IDZK. A ty začínají nést první ovoce. Od 1. července spouštíme tarifní integraci jednotlivého jízdného jak ve Zlíně a Otrokovicích, tak v Kroměříži, a to zatím exkluzivně ve zmiňované aplikaci FAIRTIQ. Tím ale samozřejmě nekončíme.
Comments